Metoda eksperymentalna w naukach społecznych


krzesła do szkoły regulowane
dekoracja na ścianę 3d
Pojęcie „eksperyment naukowy” kojarzy się nam głównie z naukami ścisłymi, jednak metoda eksperymentalna znajduje zastosowanie również w humanistyce. Dzięki niej można na przykład badać zjawiska polityczne bądź gospodarcze.
Kiedy przeprowadza się eksperymenty laboratoryjne, to oddziałuje się na dany przedmiot na różne sposoby (na przykład temperaturą, ciśnieniem, substancją chemiczną…). Naukowiec dokonuje więc pewnej ingerencji, żeby sprawdzić, jak przedmiot badań będzie zachowywał się w określonych okolicznościach.
W naukach humanistycznych metoda eksperymentalna nie jest już jednak związana z jakąkolwiek czynną ingerencją. Naukowiec pozostaje obserwatorem i nie stara się zmieniać rzeczywistości, tylko rejestrować przebieg określonych procesów społecznych.
Jak widać, eksperymenty na ludziach niekoniecznie muszą być niemoralne i kontrowersyjne. W naukach społecznych z pewnością takie one nie są, a metoda eksperymentalna ma tutaj wiele wartościowych zastosowań.
Przeczytaj również: Generacja Z – charakterystyka pokolenia internetowego
Przeczytaj również: Wykluczenie seniorów w społeczeństwie
Przeczytaj również: Społeczeństwo konsumenckie – jak zmieniają się trendy w tej dziedzinie
Polecane artykuły

Czym różni się impresariat artystyczny od koncertowego?
oryginalne wieszaki na ubraniahttps://deco-store.waw.pl/zaslony-na-zamowienie-szycie-warszawa/ Każde wydarzenie, niezależnie od jego rodzaju, we współczesnym świecie wymaga odpowiedniej oprawy. Wszystko po to, by event odpowiadał na potrzeby nawet najbardziej wymagających widzów. Impresariat jest po

Funkcja brwi i rzęs
https://aspazja.pl/montibello.pl Po co nam rzęsy i brwi? Otóż pełnią one bardzo ważną rolę ochronną dla oczu i twarzy. Charakterystyczny, naturalny łuk brwiowy ochrania naszą twarz przed nadmiarem wilgoci. Nie pozwala, aby woda czy pot spływały nam wprost na twarz kierując ich nadmiar na boki, wted