www.odmianychwastow.com.pl przejścia dla zwierząt Warszawa: mieszkania na wynajem

Polska historia jest zawiła, co zrozumiałe biorąc pod uwagę, że jesteśmy Państwem o ponad tysiącletniej tradycji. Wśród wielu zabytkowych budynków, które wpływają na tworzenie tożsamości narodowej Polaków znajduje się jednak wiele budowli, które wcale nie są bezpośrednio związane z naszym wkładem w ich powstanie. Jednym z takich przedsięwzięć jest kompleks zamkowy w Malborku, który został wybudowany na terenach polskich przez zakon krzyżacki.

Początkowo wykorzystywany przez zakon jako budynek konwentualny, ale szybko przekształcił się w siedzibę i rezydencję wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Budynek stał się „polski” dopiero w 1457 roku, kiedy to zamek został sprzedany Kazimierzowi Jagiellończykowi. Od tego momentu był on siedzibą królów Polski.

Stan budynku podczas panowania w nim Prusaków od 1774 roku istotnie się zmienił. Przerobiono go wtedy na koszary, co miało bardzo zły wpływ na zabytkową wartość zamku. Współcześnie zamek jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych.

Po licznych renowacjach i odbudowach przywrócono jego świetność. Zamek jest uznany za zabytek od 1949 roku, a od 1997 widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.