www.praktycznestudia.com.pl film studio poznań

Funkcjonowanie we współczesnym społeczeństwie jest bardzo ciężkie dla niektórych grup społecznych. Jedną z nich są seniorzy. Wszystko spowodowane jest bardzo mocno zakorzenionymi stereotypami wśród młodych grup, których w rzeczywistości ciężko jest się pozbyć. To w efekcie niestety prowadzi do coraz bardziej pogłębiającej się dyskryminacji osób starszych. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Przede wszystkim współczesna gospodarka rynkowa bardzo mocno nastawiona jest na rozwój osób młodych i aktywnych zawodowo. Mało któremu przedsiębiorcy chce się uczyć ludzi starszych, ponieważ ze względu na swój wiek i inne przyzwyczajenia – ciężej przyswajają wiedzę wymaganą dziś. Diametralnie zmieniła się także technologia, a co za tym idzie sposoby pozyskiwania informacji i sam sposób pracy, a nawet funkcjonowania. Seniorzy niechętnie korzystają z najnowszych wytworów, jakimi są media społecznościowe, portale informacyjne on-line, czy chociażby sprzęty typu tablet lub smartfon.

Oczywiście istnieje grupa seniorów, którzy czują się dobrze w tym temacie i doganiają swoimi umiejętnościami niejednych nastolatków. Dziś jednak skupimy się na szerszej i częściej spotykanej sytuacji. Obszarów wykluczenia seniorów jest mnóstwo. Głównie zauważalne jest to w rozgraniczeniu fizycznym. Wyraźną niechęć wykazują osoby względem znacznej różnicy wieku, ciążących chorób i niepełnosprawności. Nie mniejszym problemem są także wykluczenia materialne. Dziś rynek należy do pracowników. Kiedyś o pracę nie było tak łatwo i warunki dyktował pracodawca. Z tego względu ciężko jest porozumieć się z osobami, które żyją w ubóstwie, mają niskie emerytury i renty.

Należy jednak pamiętać, że to nie jest ich wina. W sposób katastrofalny odbija się to na psychice starszych osób. Na idealne odzwierciedlenie można posłużyć się warsztatem: ,,postaw się na moim miejscu’’. Zanim zaczniemy wytykać starszych palcami, może warto pomyśleć w jaki sposób im pomóc? Wykluczenie seniorów jest jednak stale badane i różne jednostki starają się z tym walczyć. Świetnym przykładem są cieszące się ogromnym zainteresowaniem uniwersytety trzeciego wieku. Każdy kto miał okazję zobaczyć jak wielką radość sprawia starszym obserwacja i słuchanie wykładowcy oraz samo studiowanie wie, że to ma ogromny potencjał i sens istnienia. Nie bez powodu powstaje coraz więcej zajęć skierowanych właśnie do tej grupy wiekowej. Lekcje angielskiego, taniec. To wszystko po to, by zapełnić pustkę, z którą starsi na codzień muszą się walczyć.