pościel lniana rolety zewnętrzne Poznań

W Polsce, podobnie zresztą jak w wielu innych krajach, przed każdymi wyborami przeprowadza się sondaże. Jak pokazuje historia, nie są one do końca miarodajne.

Mało tego, ich publikowanie może również mieć wpływ na ostateczny przebieg wyborów. Chodzenie po ulicach i rozdawanie ludziom ankiet czy też dzwonienie do domów, żeby zapytać o preferencje polityczne, już z założenia nie może dać stuprocentowo obiektywnych wyników.

Z pewnością, warto przeprowadzać sondaż na jak największej liczbie osób, które jako grupa będą reprezentatywne dla całego społeczeństwa. Nawet taki zabieg nie da nam jednak precyzyjnych wyników.

Ludzie przecież czasami wstydzą się swoich poglądów, odpowiadają bez zastanowienia lub nawet celowo mylą ankieterów. Kiedy publikuje się wyniki sondaży przedwyborczych, to można w ten sposób wpłynąć na ostateczne decyzje ludzi.

Ktoś, kto chciał zagłosować na małą partię, jeśli dowie się, że ta ma niewielkie szanse na przekroczenie progu wyborczego, może zmienić zdanie i oddać głos na inną, która na pewno wejdzie do parlamentu.