kubota serwis maszyn www.amhcoaching.pl https://sklep.skoda.pl/pl/sklep/b/269/superb-ii-fl.html

Umiejętność posługiwania się manualną skrzynią biegów niedługo może zacząć zanikać. Nie jest to w żadnym razie objaw ludzkiej ignorancji, raczej naturalna wypadkowa postępu technologicznego i spopularyzowania automatycznych skrzyń biegowych. Jedne i drugie mają swoich zagorzałych wrogów, jak i oddanych zwolenników. Czym powinniśmy się kierować przy wyborze któregokolwiek z tych typów skrzyni biegów? Jednoznaczne wskazanie lepszego wyboru jest niestety niemożliwe, gdyż każda z wersji ma swoje wady i zalety.

Skrzynie manualne aktualnie nadal królują na drogach. Są to najczęściej stosowane przekładnie w samochodach. Do zalet skrzyń manualnych z pewnością należą: prostota konstrukcji, niski koszt eksploatacji, dużo niższy (w porównaniu do skrzyń automatycznych) koszt naprawy i nauka wyczucia samochodu. Niestety w przypadku tego rozwiązania jesteśmy zmuszeni do nieustannego kontrolowania biegów i operowania sprzęgłem podczas jazdy.

Dla wielu osób może się to okazać problemem nie do przeskoczenia, zwłaszcza, jeśli cenimy sobie bezwarunkowy komfort prowadzenia. Właśnie dla takich osób przeznaczone są skrzynie automatyczne. Tutaj nie musimy martwić się o zmianę biegów i operowaniem sprzęgłem, gdyż biegi zmieniają się automatycznie, a sprzęgła najzwyczajniej w świecie nie ma! Można zatem skupić się całkowicie na obserwacji trasy, ponieważ dodatkowe czynności nie absorbują naszej uwagi. Problemy zaczynają się wtedy, gdy skrzynia automatyczna zaczyna się nam psuć.

Jak już zostało to wspomniane powyżej, naprawa automatycznej skrzyni biegów nie należy do najtańszych usług w warsztacie samochodowym. Automaty podatne są niestety na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a ich awaryjność jest dużo wyższa niż u ich manualnych odpowiedników.