www.5m.org.pl konglomerat zlew

Bardzo często podejmujemy decyzję, aby podzielić któryś pokój w naszym mieszkaniu – w szczególności wtedy, kiedy mowa jest o raczej małym lokum, w którym przydałby się jeszcze jeden dodatkowy pokój. Możemy to osiągnąć właśnie poprzez podzielenie jednego dużego pokoju – z taką sytuacją bardzo często mamy do czynienia w przypadku rodzeństwa. Jeden duży pokój zostaje podzielony, dzięki czemu wszyscy są zadowoleni.

Warto dodać, że w niektórych przypadkach ścianę można potem zdemontować, na przykład gdy jedno z rodzeństwa wyjedzie na studia i wyprowadzi się z domu, dzięki czemu jego młodszy brat czy siostra będzie mógł mieć cały pokój dla siebie. Planując podział jednego pokoju na dwa nieco mniejsze musimy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach, w tym przede wszystkim o rozmieszczeniu okien. Zdecydowanie łatwiej jest, jeżeli mamy dwa okna, ale co w sytuacji, gdy okno jest tylko jedno? Czy możliwe jest podzielenie pokoju z jednym oknem? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista: jest to możliwe, choć trzeba będzie trochę pomyśleć i pokombinować.

Należy bowiem wymyśleć takie rozwiązanie, które sprawi, że po podzieleniu pokoju w jednej części nie będzie zupełnie ciemno. Sposobów na to jest wiele, choć nie zawsze łatwo jest zapewnić światłu możliwość przedostania się z jednego pomieszczenia do drugiego.

Jak podzielić pokój z jednym oknem?

Najważniejszy będzie sam pomysł odnośnie tego, w jaki sposób wydzielimy dwie nowe sfery w jednym pokoju.

Jednym z ciekawych pomysłów jest wykonanie ściany działowej z luksfer, czyli z materiału, który jest na tyle przejrzysty, iż w całym pomieszczeniu będzie więcej światła. Takie właśnie pustaki szklane znakomicie potrafią wydzielić dwie sfery i jednocześnie nie odbierają którejś z nich oświetlenia. Warto przy tym pamiętać, że nie ma znaczenia, na jakie luksfery postawimy – niezależnie od tego, czy będą one kolorowe, matowe czy po prostu przezroczyste, tak czy siak będą przepuszczać one światło, dlatego nic dziwnego, że jest to jedno z popularniejszych rozwiązań.

Istnieje też kilka innych sposobów rozdzielenia pokoju w taki sposób, aby nie ograniczać dopływu światła. Wszystko zależy od tego, jak wyraźnie chcemy oddzielić jedna sferę od drugiej – jeżeli nie zależy nam zbyt mocno na tym, aby sfery były mocno od siebie oddzielone to możemy wykorzystać na przykład parawan albo też stworzyć ściankę działową o niepełnej wysokości, dzięki której do obu nowych pomieszczeniach będzie docierać światło. Innym sposobem na uzyskanie takiego efektu jest ustawienie regału, który będzie pełnił role takiej właśnie ściany oddzielającej dwie sfery, ale nie będzie przy tym blokował dostępu światła do tego pomieszczenia, w którym nie ma okna.