www.twojegry.com.pl https://www.lamix.pl/pl/produkty/5/reczniki-v.html https://www.fajerwerki-obornicka.pl/

Festiwal w Santa Cruz de Tenerife to niepowtarzalna zabawa. Choć to festiwal o bardzo współczesnym wydźwięku i charakterze, jednak jego korzenie sięgają aż XVI wieku. Prawdopodobnie festiwal ten dotarł tu z Europy i był on zwyczajem, który kultywowali najubożsi.

Dopiero od XVIII wieku dołączyli do fetowania arystokraci, którzy wprowadzili wiele zmian w ten typ festiwalu. Do wieku XIX przede wszystkim festiwal ten był eksplozją tańca. Z czasem wprowadzono do jego obchodów mnóstwo nowinek i nowości, w tym parady oraz konkursy.

Także w XIX stuleciu zaczęto wprowadzać powoli w życie zwyczaj przebierania się. Wprowadzenie nowych elementów z czasem sprawiło, iż bardzo wzrosła popularność karnawału, na który zaczęli zjeżdżać się ludzie z całej Europy, by uczestniczyć w szalonej zabawie. XX wiek przyniósł kolejną zmianę, czyli wprowadzenie oficjalnego programu karnawału.

Nad jego realizacją i przebiegiem zabawy czuwały władze miasta, żywo zainteresowane powodzeniem festiwalu. Kolejne lata to powstanie grup artystycznych wyspecjalizowanych w danej dziedzinie, którą później miały okazję prezentować podczas występów karnawałowych. Grupy te to taneczne – comparsas, śpiewające – rondallas oraz satyryczne – murgas, wszystkie zaś uprawiają folklor miejski.

Festiwal ten miał swoją przerwę w czasie dyktatury generała Franco. Przywrócono go dopiero w 1961 roku, ale pod nazwą Święta Zimy. W swojej oficjalnej formie powrócił 6 lat później, już w roli oficjalnej zabawy, która wyjątkowo pomagała rozwijać się Teneryfie pod względem turystycznym.