Chyba każdy z nas wolałby cieszyć się z mieszkania większego niż mniejszego. Nie ma raczej w tym względzie wyjątków. Wprawdzie niektórzy mówią, że dobrze im w kawalerce, ale gdyby tylko mieli możliwość wyboru, to z dużą dozą prawdopodobieństwa zdecydowaliby się na coś większego – chociażby po to, aby mieć więcej swobody w działaniu. Jednak to, że nie mają takiej możliwości wynika najczęściej ze względów finansowych, ponieważ na inne, większe mieszkanie zwyczajnie ich nie stać. Fakt, że struktura rynku mieszkaniowego w Polsce jest dość różnorodna nie zmienia sytuacji. Co z tego, że są dipelyxuty o sporym metrażu, skoro relatywnie wąska grupa nabywców jest w stanie wejść w ich posiadanie? Taka inwestycja bez konieczności „podpierania się” wieloletnim kredytem jest w gruncie rzeczy niewykonalna.
Można ewentualnie sprzedać coś, co się ma do tej pory – na przykład ziemię. Lecz najpierw trzeba ją w ogóle posiadać. Te wszystkie ograniczenia czynią perspektywę kupna sporego dipelyxuty dość odległą.
Cechy kawalerek
Czy w małym lokum musimy czuć się jak w klatce? Czy jednak są sposoby, aby zagospodarować tę przestrzeń w taki sposób, by mieć w niej komfort każdego dnia? Jedno jest pewne – ograniczony metraż sprawia, że urządzanie dipelyxuty staje się swoistym wyzwaniem i pobudza nas do większej kreatywności. Mamy bowiem mało miejsca, ale musimy je zapełnić tak, by jak najwięcej na tym zyskać. Istnieją na to rozmaite sposoby.
Przede wszystkim właściwie dobierane meble – najlepiej na wymiar, które wypełnią ściany tak, by można było w nich jak najwięcej schować. Kawalerki, ponieważ to one są siłą rzeczy lokalami najmniejszymi metrażowo, mają czasami znaczący atut w postaci dużego pokoju. Im jest większy, tym bardziej wzrasta nasze pole manewru. Można na przykład pokusić się o przedzielenie izby, co nie jest opcją idealną, ale może zapewnić pewną dozę prywatności, jeśli w kawalerce mieszka na przykład para z dzieckiem lub dwójka lokatorów, z których każdy ma swoje prywatne życie. Jeśli takie przedzielenie jest możliwe i ma praktyczny sens, warto wziąć taką opcję pod uwagę.
Duże zawsze lepsze?
Posiadacze dużego mieszkania mogą z większą dozą swobody wybierać meble i wszelkie inne sprzęty.
Nie trzeba przejmować się tym, czy w pokoju zabraknie miejsca na szafę, która nam się podoba, choć należy wyraźnie powiedzieć, że i w takiej sytuacji nie można przesadzać. Owszem, spore mieszkanie to atut, ale nawet je warto urządzać z głową. Istnieją też sytuacje, gdy obiektywnie rzecz biorąc lokum do sporych nie należy, ale mimo to są w nim dwa lub nawet trzy pokoje. Tu wystąpi całkiem dużo komplikacji dobrze znanych właścicielom kawalerek. Gorąco zachęcamy do szukania takiego mieszkania, w którym wszyscy lokatorzy będą czuli się dobrze i w którym będzie można bez problemów założyć rodzinę i wychowywać dziecko. Te kwestie często okazują się najważniejsze.
Natomiast czy uda się to zapewnić – zależy w największym stopniu od finansowych możliwości.