Oknoplast Kraków Niezwykły korytarz w domu krzesła stalowe

Wybór okien to trudna sprawa. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy budowali swoje mieszkanie i stanęli przed poważnym dylematem jakim z pewnością jest kwestia okien. Wiele osób wciąż do końca nie zdaje sobie sprawy z tego, czym tak w zasadzie różnią się poszczególne rodzaje okien i na co powinno się zwracać największą uwagę. W ostatnich latach coraz częściej trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, które okna będą bardziej opłacalne w przypadku naszego domu – trzyszybowe czy dwuszybowe? Wybór i w tym przypadku nie jest łatwy, gdyż zależy od wielu czynników, w tym między innymi od wielkości okien czy także od standardu energetycznego mieszkania. Wybór okien pod względem budowy szyb oraz tak zwanych pakietów szybowych jest niezwykle ważny, gdyż to właśnie wspomniane pakiety w dużej części odpowiadają za parametry termoizolacyjne. Dzięki temu, dobierając odpowiednie okna, możemy zapobiec stratom ciepła i skuteczniej ochronić nasz dom przed ucieczką ciepła z jego wnętrza. Na jakie okna powinniśmy jednak postawić – dwuszybowe czy trzyszybowe? Sam pakiet szybowy to dwie (w przypadku okien dwuszybowych) lub trzy (w przypadku okien trzyszybowych) tafle szkła, które mają 4-6 mm grubości. Wnętrze wypełnione jest argonem, czyli gazem o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych.

Dodatkowo na samych szybach mogą zostać zastosowanie różnego rodzaju powłoki, których celem jest poprawa izolacyjności okien.

Okna dwu- i trzyszybowe – czym się charakteryzują?

Skoro mowa o pakietach szyb to jasne jest, że im więcej tych pakietów, tym okna będą zdecydowanie cieplejsze. To dlatego właśnie okna trzyszybowe są bardzo ciepłe i zapewniają jak najmniejsze straty ciepła. Nie oznacza to oczywiście, że okna dwuszybowe nie są skuteczne lub ciepłe – chodzi tutaj tylko o podkreślenie tego, że okna trzyszybowe charakteryzują znakomite parametry termoizolacyjne. To z tego względu tego typu okna wybiera się przede wszystkim przy okazji budowy domów energooszczędnych czy pasywnych, gdzie ciepła okna są podstawą. Okna dwuszybowe sprawdzą się lepiej natomiast wtedy, kiedy wiemy, że dany budynek tak czy siak ma sporo mostków termicznych (miejsc, w których dochodzi do straty ciepła), a co za tym idzie inwestycja w okna trzyszybowe jest po prostu nieopłacalna. Dotyczy to także budynków, w których jest po prostu mało okien albo są one małych rozmiarów. Z tego też powodu okna szybowe są bardzo dobrym wyborem na przykład do domków letniskowych, ale z powodzeniem możemy je zastosować również w garażu, piwnicy czy w budynku gospodarczym.

Prócz zysków ciepła, okna dwuszybowe oraz trzyszybowe różnią się jeszcze jasnością (wszak każda szyba pochłania światło) oraz dźwiękochłonnością, choć akurat w tym ostatnim przypadku nie ma zbyt dużych różnic.