Nieszczelne okna to jeden z największych problemów, jeśli chodzi o straty ciepła w naszych domach. Jak się okazuje, przez nieszczelność okien możemy tracić mnóstwo ciepła, a co za tym idzie znacznie trudniej będzie nam ocieplić dom. To z kolei spowoduje, że wzrosną rachunki za energię. Warto więc zadbać o to, aby okna w naszym domu były szczelne, w szczególności przed zimą, kiedy to nieszczelność odczuwa się najbardziej. Jakie są jednak oznaki, że coś jest nie tak? Najczęściej nieszczelność okien objawia się tym, że w domu jest po prostu zimno pomimo rozkręconych grzejników, a na dodatek czujemy gdzieś przeciąg pomimo pozamykanych drzwi i okien. To wystarczający sygnał, by sprawdzić szczelność okien. Stwierdzić to możemy sami – wystarczy, że powoli przesuniemy dłoń wzdłuż krawędzi ramy okna oraz wzdłuż krawędzi szyby. Jeżeli poczujemy wtedy chłodny podmuch to oznacza, że w tamtym miejscu okno jest po prostu nieszczelne, a co za tym idzie z naszego domu ucieka ciepło. Jak najszybciej należy podjąć wtedy działania, które zapobiegną dalszym utratom ciepła.
Rozwiązaniem może być regulacja okna, choć niekiedy to może nie wystarczyć i konieczne będzie wymiana uszczelek lub też zastosowanie dodatkowych, nowych uszczelek. W tym celu możemy wykorzystać na przykład taśmę paroizolacyjną, a w przypadku szerszych szczelin zdecydowanie lepiej sprawdzi się pianka montażowa lub też specjalistyczna taśma rozprężna.
Sposoby na uszczelnienie okien
Do najpopularniejszych sposobów należą wspomniane już uszczelki, a w niektórych przypadkach wystarczy po prostu regulacja okna – ta z reguły powinna odbywać się cyklicznie, wraz ze zmianą pory roku. Latem okno może bowiem przepuszczać powietrze, działając tym samym korzystnie na wentylację w danym pomieszczeniu, lecz zimą okno nie powinno wpuszczać zimnego powietrza do nagrzanego domu. A co jeżeli to nie pomoże? Ciekawym rozwiązaniem jest specjalna termokurczliwa folia, która często określana jest jako dodatkowa szyba. Z drugiej strony, możemy zabezpieczyć się przed problemem nieszczelności okien stawiając po prostu na dobrej jakości okna. Wtedy warto zwrócić na to, jakimi parametrami termoizolacyjnymi charakteryzuje się dany model – im lepsze parametry, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że okna będą nieszczelne. Szczególnie dobrym wyborem będą okna trzyszybowe, które stosuje się dziś przede wszystkim w domach energooszczędnych i pasywnych, gdyż nie dopuszczają one w zasadzie do żadnych utrat ciepła. Można oczywiście próbować różnych domowych sposobów, natomiast najrozsądniej będzie po prostu zainwestować w dobrej jakości okna, aby potem nie martwić się, że z domu ucieka ciepło, przez co zimą mogą pojawić się problemy z dogrzaniem niektórych pomieszczeń.