tarnowo podgórne imprezy https://www.fajerwerki-obornicka.pl/

Dziś Karnawał Wenecki jest najsłynniejszym karnawałem w całej Europie. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza że jego tradycja sięga aż 900 lat wstecz.

Karnawał ten, oczywiście w znacznie zmienionej formie odbywał się już w XI wieku, bawiąc jego uczestników. Rozkwit karnawału przypadł dopiero na XVIII wiek, a jego początek inaugurowany był w październiku.

Odprawiany był hucznie i z wielką pompą, do czasu kiedy Republikę Wenecką podbił Napoleon Bonaparte. Wówczas świętowano krócej i znacznie ciszej.

Od końca XVIII wieku Karnawał Wenecki odbywa się regularnie, a jego niezbędnym atrybutem jest maska na twarzy, która towarzyszy wszystkim uczestnikom. Ideą karnawału było zamazanie różnic pomiędzy bogatymi Wenecjanami a ludnością najuboższą.

Pozwalała na to anonimowość, którą umożliwiało założenie odpowiedniego stroju oraz ukrycie twarzy za maską. Tradycja ta zachowana została do dzisiaj, a maska symbolizuje równość wszystkich wobec siebie, niezależnie od kultury, narodowości, wyznania, koloru skóry, itp.