Każde wydarzenie, niezależnie od jego rodzaju, we współczesnym świecie wymaga odpowiedniej oprawy. Wszystko po to, by event odpowiadał na potrzeby nawet najbardziej wymagających widzów. Impresariat jest pojęciem, który bardzo mocno wiąże się z omawianymi działaniami. Pod tajemniczą nazwą kryje się na pozór łatwe wytłumaczenie. Impresariat to po prostu organizacja różnych wydarzeń. Nie mniej jednak za wykonywaniem tego szczególnego zawodu stoi sztab osób, które muszą być bardzo doświadczone i oswojone z działaniem na różnych eventach. Potrzebna jest znajomość wielu dziedzin i umiejętność odpowiadania na sytuacje kryzysowe. W Polsce usługi impresariatu są już bardzo rozwinięte.

Istnieje wiele firm, które pod swoimi skrzydłami rozwijają wielu artystów i organizują dla nich szczególne wydarzenia. Z takiej oferty może skorzystać niemalże każdy kto dysponuje odpowiednim budżetem. Firmy, które zajmują się impresariatem są bardzo różne. Przede wszystkim różnice można zauważyć w różnorodności ofert. Te, które nabywają doświadczenia – nie dysponują jeszcze najlepszymi artystami na rynku. Rozbieżność pojawia się także w zakresie cen oraz rodzaju gatunku muzycznego. Bowiem impresariat to głównie występy zespołów, jednak nie na tym kończy się organizacja eventów. Aby rozwikłać całą ofertę tej branży, należy skupić się na różnicach pomiędzy: impresariatem artystycznym i koncertowym.

Impresariat koncertowy jak sama nazwa wskazuje – jest organizacją wszelkiego rodzaju koncertów. Warto wspomnieć, że są to zarówno występy na bankietach i niewielkich imprezach pracowniczych, ale także duże festiwale i biletowane koncerty. Ofertę cenową takich usług można znaleźć na stronach firmowych. Są jednak one często szacowane. Różnica cenowa pomiędzy występem danego artysty zależy od docelowego miejsca, charakteru imprezy oraz przewidywanej liczby odbiorców spektaklu; Impresariat artystyczny to nieco bogatsza wersja impresariatu koncertowego. Wszystko dlatego, że pod tą nazwą kryją się nie tylko koncerty, ale i występy, czy spotkania z artystami. Jest to także profesjonalna pomoc w planowaniu różnych imprez i ich organizacja. Impresariat artystyczny to nie tylko wynajmowanie piosenkarzy, ale także dbanie o całościowy występ.

Firmy w tej branży mają zaplecze doświadczonych pracowników – techników, którzy dbają o oprawę muzyczną i oświetleniową danego wydarzenia.