https://getbuybox.com/blog/wydawcy/produktywnosc-blogera-lista-narzedzi/

Państwo Islamskie to radykalne sunnickie ugrupowanie islamistyczne, które objęło kontrolę nad dużymi obszarami Syrii i Iraku, ogłaszając powstanie na tych terenach kalifatu. Obecność IS silna jest zwłaszcza w północnej i zachodniej części Iraku oraz wschodniej Syrii.

Islamiści grożą, że wezmą we władanie także Jordanię i Liban. Ich głównym celem jest ustanowienie wyznaniowego państwa, działającego w oparciu o koraniczne prawo – szariat.

Na określenie islamistów używa się nazwy Państwo Islamskie czyli Islamic State. Wcześniej terroryści określali się jako Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie czyli ISIS – Islamic State of Iraq and the Levant.

Państwo Islamskie to jednak nie tylko terytorium, dżihadyści stworzyli już zręby quasi-państwowości, administrację, sądy i własny system podatkowy. Na czele stoi kalif Abu Bakr al Baghdadi, który ma własny gabinet i dwóch zastępców – po jednym w Iraku i Syrii).

Ci z kolei mają pod sobą po 12 gubernatorów, odpowiedzialnych za poszczególne kwestie: broń, politykę wewnętrzną, wywiad czy stanowienie prawa. Do tej organizacji przyłącza się coraz więcej muzułmanów urodzonych i wychowanych w Europie.