okna tarasowe szkolne ławki karlik.pl: polski producent gniazd elektrycznych i włączników

Niestety wielu z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne znaczenie ma izolacyjność termiczna okien. Z tego też powodu tak ważne jest, aby dużą uwagę przy zakupie okien przywiązywać do współczynnika przenikania ciepła – w przypadku dobrej jakości okien współczynnik ten będzie niski. Ale to jednak nie wszystko, bo okna trzeba jeszcze w odpowiedni sposób zamontować. Jedną z metod jest tak zwany ciepły montaż okien, który zaleca się właśnie dlatego, aby móc w pełni wykorzystać termoizolacyjne właściwości oraz możliwości nowoczesnych okien. Tego typu montaż jest jednak możliwy tylko i wyłącznie w murze dwu- lub trójwarstwowym. Czym tak w zasadzie jest ciepły montaż okien? Najłatwiej jest odpowiedzieć wyjaśniając, co tak w zasadzie ma na celu taki montaż – chodzi tutaj o zminimalizowanie mostków termicznych.

Mostki te to inaczej miejsca, które powodują największe straty ciepła. Z reguły powstają tam, gdzie ościeżnice stykają się z murem. Jeżeli nie zajmiemy się nimi w odpowiedni sposób to może się okazać, że straty ciepła są ogromne, a co za tym idzie dom nie jest odpowiednio ocieplony. Jakby tego było mało, potrzeba znacznie więcej energii, aby te straty ciepła wyrównać, na czym cierpi także nasz portfel. To dlatego tak ważne jest dobrze zadbać o jak najlepszy montaż okien.

O czym pamiętać przy ciepłym montażu okien?

Jedną z najważniejszych czynności, jakie powinniśmy wykonać jeszcze przed osadzaniem okna w murze, to odpowiednie przygotowanie ościeża.

Dotyczy to zresztą nie tylko oczyszczenia go z pyłu czy gruzu, ale także zagruntowania. Powód jest prosty: tylko dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystkie materiały izolacyjne będą dobrze trzymały się podłoża i w stu procentach spełnią swoje zadanie. A jakie są najczęściej popełniane błędy przy okazji montażu okien? Jako że ciepły montaż okien jest stosunkowo nową metodą to nie każdy wykonawca dobrze wie, w jaki sposób wykonać taki montaż poprawnie i bez uniknięcia błędów. Najczęściej dzieje się tak, gdyż stosuje się zbyt małą liczbę kotew, a niekiedy ich niewłaściwy rozstaw. Jest to poważny błąd, gdyż obniża się w ten sposób stabilność całej konstrukcji okna, a to może skutkować jego nieszczelnością. Dodatkowo, problemy mogą pojawić się także przy okazji dostosowania stolarki budowlanej i jej wymiarów do otworu okiennego.

Innym często spotykanym błędem jest również niedokładnie uszczelnienie. Wszystko to pokazuje nam, że montaż okien nie jest wcale taki łatwy i bywa bardzo skomplikowany, dlatego też jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi to warto zostawić tę kwestię profesjonalistom, gdyż w przeciwnym razie nasze błędy mogą być bardzo poważnie w swoich konsekwencjach.